Mekanik

MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK

Sera Mekatronik Havalandırma Sistemleri, Isıtma-Soğutma Çözümleri, Yangın Söndürme Çözümleri, Arıtma Çözümleri, Medikal Alan Çözümleri, Otamasyon Çözümler, Endustriyel Çözümler ile her türlü Mekanik Tesisat Taahhüt ve Mühendislik çalışmalarını sürdürmek üzere kurulmuştur.Güven, kalite ve teknolojiyi müşteri odaklı bir şeklinde bütünleştien Sera Mekatronik, belirtilen faalet alanları kısmında standartla uygun olarak hizmet vermektedir. Mekanik Tesisat sektörünün kalitesi ile örnek gösterilen ve her geçen gün kendisini yenileyen çağa ve teknolojiye uyum sağlayan Sera Mekatronik; her türlü projelerde planlanan süre ve en iyi kalitede sizlerle iş birliği yapmaya hazır.

SOĞUTMA ÇÖZÜMLERİ

Teknolojik ve yüksek verimli soğutma çözümlerimiz ile hiç birşey imansız değil, Soğutma ihtiyacı bulunan endüstriyel alanlarda ve tüm yapılı alanlara havalandırma çözümleri hizmeti sunmaktayız. Her alan için uygulamış olduğumuz havalandırma sistemi mekana göre farklılıklar göstermektedir.

KLİMA SANTRALİ İLE SOĞUTMA

Klima santrali ile soğutma sisteminin çalışma prensibi ısıtma işlemi uygulanacak olan mekanda ortamdaki havayı içine almak için aspiratör kullanımından ve havayı geri vermek için ise vantilatör kullanımından oluşmaktadır.

FAN-COİL İLE SOĞUTMA

Fan Coil sistemleri, kapalı devre bir sistem içerisinde dolaştırılan suyun sıcak soğuk) sistemdeki bileşenlerin içinden geçirilmesi ve ortamdaki fan vasıtasıyla havanın önce sisteme alınıp ihtiyaca göre ısıtma/soğutma işlemi yapılarak tekrar ortama verilmesiyle binadaki ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirilmesidir.

VRF İLE SOĞUTMA

VRF; değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi olarak Türkçe' ye çevrilir. DSD ; Değişken Soğutucu akışkan debili klima sistemini ifade eder . Bir dış ünite ile, iç ünitede bulunan TXV ( Termostatik genleşme vanası) yada (AEV)Automatic genleşme vanası yardımıyla birden fazla iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği iklimlendirme sistemleridir. Soğutucu gaz cinsi ne olursa olsun, ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır. Bu arada iç ünitelerin modelleri duvar, kaset, kanallı, tavan tipi olması hiç farketmez. İklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği otel, hastane, ofis, restaurant, mağaza, tiyatro, sinema gibi birbirinden bağımsız yapılarda kullanılabilmektedir.

SPLİT KLİMA İLE SOĞUTMA

Fan Coil sistemleri, kapalı devre bir sistem içerisinde dolaştırılan suyun sıcak soğuk) sistemdeki bileşenlerin içinden geçirilmesi ve ortamdaki fan vasıtasıyla havanın önce sisteme alınıp ihtiyaca göre ısıtma/soğutma işlemi yapılarak tekrar ortama verilmesiyle binadaki ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirilmesidir.

YERDEN VE DUVARDAN SOĞUTMA

Yerden ısıtma sistemleri , işlevlerini tersine çevirme özelliğine sahipti. sı pompası kullanarak yaz mevsiminde evinizde soğutma ihtiyacını karşılayabilirsiniz. En iyi sonuç için, kurulum sırasında zemin konfigürasyonlarını dikkate alınız.

ISITMA ÇÖZÜMLERİ

Isıtma çözümlerimiz ile ısıya hayat verir, ihtiyacınız olan çözümü en verilimli şekilde sunmaktayız. hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, konutlar, show-room ve diğer tüm yapılarda ısıtma çözümlerinde şirketimizin garanti ve sorumluluğunda hizmet  vermekteyiz. Gelişen teknoloji takip ederek ısıtma çözümlerindeki gelişmeleri takip ederek sizlere kaliteli hizmet vermeyi amaçlamaktayız.

RADYATÖR İLE ISITMA

Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan kaloriferli, sıcak sulu ısıtma sistemlerinde, kazan dairesinde ısınan sıcak su; daha çok pencere önlerindeki radyatörlere üstten gierrek alttan dönüş yapar ve dönüş kolon boruları ile tekrar kazan dâiresine gelir. Dönen su sıcaklığı, giden sıcak suya göre ortalama 20°C daha azdır.

KONVEKTÖR İLE ISITMA

Konvektör ile ısıtma kapalı mekanlarda ısınma ihtiyacını karşılayan ısıtıcılar, ortamdaki havayı konveksiyon prensibi ile ısıtan cihazlardır. Gövdenin alt tarafında bulunan kanallarda olan soğuk hava, cihazda bulunan rezistansın ısınan kanatları arasından geçerek ön tarafta bulunan yüzey üzerindeki hava kanallarına ısınarak yükselir ve sıcak hava ortaya çıkar. Bu şekilde konvektör ısıtıcıla hava, doğal ısı dolaşımı yaparak bulunduğu ortamın hızla ısınmasını sağlar.

RADYANT SİSTEM İLE ISITMA

Radyant ısıtıcılar ifrarrred ısıtıcı olarak da adlandırılır. Geçmiş yıllarda kendine endüstriyel işletmelerde yer bulan radyant ısıtma sektörü son 20 yıldır cafe, restoran, spor salonu, ibadethane, mağaza ve showroom gibi açık, yarı açık veya yüksek tavanlı ısıtılması zor ve yüksek maliyetli olan birçok alanda kendine yer bulmaktadır.

APAREY İLE ISITMA

Sıcak hava apareyi başlıca avantajları; ekonomik olması, yüksek ısıtma kapasitelerine oranla kapladığı hacimlerin küçük olması ve kullanıcı dostu olmasıdır. Bina içerisindeki kalorifer tesisatından çekeceğiniz su, işletmenizdeki sıcak su veya buhar kazanından elde edilen buharı kullanılarak pratik bir şekilde en ekonomik ısıtma yöntemi. Fabrika, atölye, spor salonu, depo, garaj, hangar, tamirhane, süpermarket gibi büyük hacme sahip ve ses kriterinin çok önemli olmadığı mekanların ısıtılmasında kullanılır.

DEĞİŞKEN DEBİLİ KLİMA(VRF) İLE ISITMA

VRF; değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi olarak Türkçe' ye çevrilir. DSD ; Değişken Soğutucu akışkan debili klima sistemini ifade eder . Bir dış ünite ile, iç ünitede bulunan TXV ( Termostatik genleşme vanası) yada (AEV)Automatic genleşme vanası yardımıyla birden fazla iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği iklimlendirme sistemleridir.

KLİMA SANTRALİ İLE ISITMA

Klima santrali ile soğutma sisteminin çalışma prensibi ısıtma işlemi uygulanacak olan mekanda ortamdaki havayı içine almak için aspiratör kullanımından ve havayı geri vermek için ise vantilatör kullanımından oluşmaktadır.

FAN-COİL İLE ISITMA

Fan Coil sistemleri, kapalı devre bir sistem içerisinde dolaştırılan suyun sıcak soğuk) sistemdeki bileşenlerin içinden geçirilmesi ve ortamdaki fan vasıtasıyla havanın önce sisteme alınıp ihtiyaca göre ısıtma/soğutma işlemi yapılarak tekrar ortama verilmesiyle binadaki ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirilmesidir.

YERDEN ISITMA

Yerden ısıtma sistemleri , işlevlerini tersine çevirme özelliğine sahiptir. Isı pompası kullanarak kış mevsiminde evinizde ısıtma ihtiyacını karşılayabilirsiniz. En iyi sonuç için, kurulum sırasında zemin konfigürasyonlarını dikkate alınız.

HAVALANDIRMA ÇÖZÜMLERİ

Havalandırma sistemleri, artan nüfus sayısı ile birlikte insanların hava soludukları alanların daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için kurulan sistemlerdir. Temiz havanın dışarıdan içeriye, kirli havanın içeriden dışarıya aktarılması işleminin bağlı olduğu mekanizmaya havalandırma sistemleri denir. Her sektörde kurumsal ya da bireysel olarak tercih edebileceğiniz havalandırma sistemleri, küçük işletmelerden endüstriyel üretim tesislerine kadar her yerde kullanılabilmektedir. Bir ortamda bulunması gereken hava miktarı, mekanın hacmine, kullanım şekline ve sürekli bulunan insan sayısına göre değişir. Bu nedenle her ihtimal göz önünde bulundurularak, havalandırma için uzman kadromuz tarafından en ideal proje hazırlanır.

KLİMA SANTRALİ İLE HAVALANDIRMA

Klima santralleri ısıtma, soğutma, filtrelendirme, nem alma ya da verme gibi pek çok alanda olduğu gibi havalandırma alanında da kullanılır. Klima santralleri ile ortam havalandırılırken aynı zamanda hava arındırılabilir. Hem konforlu olan hem de avantajlı özellikleri bulunan klimalar günümüzde sıkça tercih edilmektedir.

MAHAL EGZOST VE TAZE HAVA SİSTEMLERİ

Mahal egzoz ve taze hava sistemleri ile iki hava birbirine karışmaz ve hava koşullandırılır. Birbirine karışmayan egzoz ve taze hava birbirlerine enerji verir, hava bu biçimde koşullandırılır. Mahal egzoz ve taze hava sistemlerinin temel parçaları aspiratör ve vantilatördür.

ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA UYGULAMALARI

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri Atölyeden fabrikaya kadar tüm sanayi işletmelerinin üretiminde kullanılan hammadde ve kimyasallar partikülleve gazlar çalışanların sağlığını tehlikeye atmaktadır. Sağlıklı bir ortamın oluşması ve işçi sağlığı için Endüstriyel havalandırma sistemlerinin uygulanması gerekmektedir. Endüstriyel Havalandırma Sistemleri taze hava tedariği ve kirli hava tahliyesi sırasında etkin olarak rol almaktadır.

OTOPARK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Otoparkların kapalı ve yoğun, araçlarında fazla olması havalandırma ihtiyacını beraberinde getirmiştir. CO seviyesinin uygun koşullarda tutulması için otoparkın büyüklüğü, içeride bulanacak araçların cinsi ve otoparkın çalışma süreleri göz önünde tutularak otopark havalandırma sistemleri kullanılmalıdır. Havalandırma kapalı alanlar için zorunludur. Ortamdaki hava kalitesini sağlamasının yanında otoparkta oluşabilecek yangın gibi durumlarda da koruyucu etki yapar. Yangın sonucu oluşan gazlar otopark havalandırma sistemleri sayesinde dışarı atılır. Gaz sonucu zehirlenmelerin önüne geçilir.

SIĞINAK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Sığınakların Havalandırılması tasarımında, Sığınak ortamında koruma süresince bulunacak insanların, yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli temiz havanın sağlanması içi oluşturulan havalandırma sistemleridir.

YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME

Yangın Söndürme Çözümleri, yangınların öncelikle oluşmalarını ve sonrasında yangının büyümesini engellemek amacını taşımaktadırlar. Yangın söndürme çözümleri ile büyük alana sahip olan fabrika, atölye, okul, stadyum, depo ve büyük plaza binaları gibi alanlara uygulanması ile sizin güvenliğinizi sağlamaktayız.

SPRİNK VE YAĞMURLAMA SİSTEMİ

Sprinkler (yağmurlama) sisteminin amacı; yangına erken tepki verilmesinin sağlanması ve yangının kontrol altına alınması ve söndürülmesi için belirli bir süre içerisinde tasarım alanı üzerine belirlenen miktarda suyun boşaltılmasıdır. Kullanım alanları; Hastane, oteller, kütüphaneler, restoranlar, okullar, ofisler, otoparklar, tesisat odaları, sinema ve tiyatrolar, alışveriş merkezleri

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Sprinkler (yağmurlama) sisteminin amacı; yangına erken tepki verilmesinin sağlanması ve yangının kontrol altına alınması ve söndürülmesi için belirli bir süre içerisinde tasarım alanı üzerine belirlenen miktarda suyun boşaltılmasıdır. Kullanım alanları; Hastane, oteller, kütüphaneler, restoranlar, okullar, ofisler, otoparklar, tesisat odaları, sinema ve tiyatrolar, alışveriş merkezleri.

GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Gazlı söndürme sistemleri, hem ortamın sıcaklığını düşürerek hem de ortamdaki oksijen miktarını yanma sınırının altına indirerek yangını söndürmektedir. Uygulandıkları mahallere zarar vermedikleri esnek kullanım seçenekleri sundukları ve mahallerde bulunan donanımların kullanımlarının söndürme işleminin akabinde sağlayabildikleri için yaygın kullanım alanları bulunmaktadır.

HİDRANT VE TESİSAT

Bir bölgenin yangın riski dikkate alınarak cadde ve sokaklarda veya büyük işyeri ve topluma açık binaların dış kısımlarına kurulur. İçinde basınçlı su bulunmakta olup hortum takılarak yangına müdahale ve araçlara su temini amacıyla kullanılan tesisatlardır.

DOLAPLI SİSTEM YANGIN TESİSATI

Yangın dolap sistemi, pompa istasyonundan gelen basınçlı suyun yangın dolabının içinde bulunan hortumun ucundaki kadar gelmesi ile oluşan yangın tesisatı sistemidir. Tesisatın amacı, bina içi yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır.

YANGIN HAVA TAHLİYE VE VENTİLASYON SİSTEMLERİ

Yangın anında, yapı veya tesiste duman ve ısının bloke edilip istediğimiz bölümde kalması veya atmosfere atılması için kullanılanyapı elemanları ve sistemlerin amacı; yangını aktif sistemlerdeki gibi söndürmek değil bloke etmek, kontrol altına almak ve algılama ve söndürme sistemlerinin aktif hale gelmesini sağlamaktır.

OTOMASYON VE ENERJİ ÇÖZÜMLERİ

İklimlendirme Sistemlerinde tecrübeli ve dinamik ekibimiz ile birlikte vermiş olduğumuz önemli hizmetler arasında yer alan Otomasyon Çözümleri, sizlere yüksek müşteri memnuniyeti garantisinde hizmet vermekteyiz. Otomasyon çözümleri ile enerjiyi verimli kullanmanızı sağlayacak ve kurulan sistemler sayesinde kazanacaksınız.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ
BİNA OTOMASYON VE OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ
YANGIN KORUMA SİSTEMLERİ
KOJENERASYON SİSTEMLERİ
JET FAN KONTROL SİSTEMİ

MEDİKAL ALAN ÇÖZÜMLERİ

İnsan sağlığı çok önemlidir ve asla şansa bırakılmaz. Hayatımızın he döneminde hastanelere ihtiyaçlarımız olmaktadır. Hastanelerde gezen hastalık virüsleri ile sizlerin sağlığı tehlikeye girmektedir. Medikal Alan Çözümlerimiz ile sağlıklı ve hijyenik ortamları sizlere sunuyoruz.

HEPA FİLTRE UYGULAMALARI

HEPA Filtreler, havadaki bakterilerin, viral organizmaların ve bunlardan kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını engellemede kritik rol oynamaktadırlar. Genellikle tıbbi sektöde kullanılan Hepa Filtre Uygulamaları, içerisinde bulunan filtre malzemesi sayesinde yakalanan canlı bakteriler ve virüsleri yüksek enerji veren ultra viole ışıklar vasıtasıyla yok ederler.

MEDİCAL MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE TESİSATLARI

Mutfak ve çamaşırhanelerde kullanılan davlumbaz, egzoz sistemleri, makine montaj ve demontajlarının yapılması, temiz su ve pis su hatlarını çekilmesi ve hijyen kurallarının belirlenmesi işlemidir.

HİJYENİK KLİMA UYGULAMALARI

Hijyenik Klima Santralleri kullanım yerleri bakımından hassas ve steril şartlar gerektiren, ameliyathane, temiz oda, gıda, hava savunma, uzay ve havacılık endüstrileri ile ilaç ve kimya endüstrilerinde ayrıca buna benzer steril uygulamaların yapıldığı hijyen koşullarının gerekli olduğu endüstrilerin tamamında hava ihtiyaçlarını, pozitif veya negatif basınç gereksinimlerini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.

MEDİCAL GAZ TESİSATI UYGULAMALARI

Medikal amaçlı kullanılan bütün gazlar medikal gaz olarak adlandırılabilir. Sıklıkla kullanılan medikal gazlara örnek olarak oksijen, karbondioksit, azot, medikal kuru hava verilebilir. Bu gazlar, hastanın solunumun desteklemek, anestezi veya tıbbi cihazların çalışması amacıyla kullanılmaktadır.

AMELİYATHANE TESİSATI

Hijyenik ortamların iklimlendirme ve havalandırma sistemleri konfor klima sistemlerinden farklı olup daha karmaşıktır. Hijyenik sistemlerde ortamda kontrol edilmesi gereken parametre sayısı daha fazladır. Medikal gazlar, havalandırma ve ısıtma-soğutma ameliyathaneler için önemlidir.

ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLER

Uzman ekiplerimiz ile işletmeleriniz de çözüm ortağınız oluyoruz. Doğal gaz tesisatı, basınçlı hava tesisatı, nem alma tesisatı gibi birçok endüstriyel çözümlerde sizlere uzman ve tecrübeli ekibimiz ile müşteri memnuniyeti çerçevesinde en iyi şekilde hizmeti vermekteyiz.

DOĞALGAZ TESİSATI - BASINÇLI HAVA TESİSATI - NEM ALMA TESİSATI - KIZGIN SU TESİSATI - YUMUŞAK SU SERT SU TESİSATI - BUHAR TESİSATI VE KAZANLAR

ARITMA ÇÖZÜMLERİ

Uzman kadromuz ile, nüfus artışıve endüstriyel faaliyetler sonucu hızla artan çevre kirliliğinin azaltılması ve yok edilmesi konusunda Arıtma çözümleri üretmekteyiz.

FİLTRELEME SİSTEMLERİ - YUMUŞATMA SİSTEMLERİ - ULTRAVİYOLE STERİLİZASYON - KLOR DOZAJLAMA