Mekanik – Sera Mekatronik

Mekanik

MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK

Firmamız bünyesinde bulundurduğu mühendislerle, sizlere doğalgaz, enerji verimliliği, seralarda ısıtma verimliliği, tasarruf revizyonları ve mekanik tesisat konularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Sera Isıtma Sistemleri

Firmamız taahhüdünü aldığı sera içi ısıtma sistemlerini tecrübeli,profesyonel ekipleri ile birlikte projelendirip ısı kayıpları ve kalori hesaplamalarından sonra projelendirerek büyük bir hassasiyet ile kurulum aşamasını tamamlamaktadır. Sera iç ısıtmasında kullanılan metal ve plastik boruların temin ve tedariklerini yaparak, taşıyıcı konsollar ve bağlantı elemanları ile birlikte tasarlanan projeye uygun bir şekilde montajlar.

“Sera Mekatronik” sizlere ürününüzü en uygun ısı ve hava koşullarında yetiştirebilmek için modern ve tam otomatik ısıtma sistemini monte etmeyi teklif eder.

Merkezi ısıtma sistemi aşağıdaki unsurlardan oluşmaktadır:

- Sıcak su kazanı ve yakıt tankı
- Isı dağıtımı ve ısıtma şebekesi
- Otomasyon ile ısı sistemleri kontrolü

İKLİMLENDİRME ve KLİMA SİSTEMLERİ

Yenilenen ve gelişen teknolojiyle birlikte, yaşam konforunu artırmak amacıyla ısıtma, soğutma ve nemlendirme gibi yöntemlerle ortam havasını şartlandırmaya yönelik olarak geliştirilmiş olan sistemlere iklimlendirme sistemleri denir.
İklimlendirme Sistemleri uygulamaları, Dış hava şartları, Konfor şartları, Fonksiyonellik, Güvenilirlik, Sağlamlık, Uzun Ömür, İleri teknolojiye uygunluk, İlk yatırım için düşük maliyetler, Uygulama kolaylığı, Kullanım ve bakım kolaylığı, Geliştirmeye elverişlilik, Enerji tasarrufu, Çevre hassasiyeti v.b. gibi onlarca kriterin etkileyebildiği bir alan olması nedeniyle Mühendislik bilgisi başta olmak üzere kalifiye ve yetkin ekipler tarafından projelendirilerek hayata geçirilmelidir. Sera mühendislik firması olarak siz değerli müşterilerimize, İklimlendirme Sistemleri alanında, (30 yıllık tecrübemiz ışığında) projelendirme, taahhüt ve müşavirlik hizmetlerini, yüksek kalite ile sunuyoruz.

İklimlendirme sistemleri, binaların kullanım amaçları, bulundukları bölge ve bölgeye bağlı olarak dış hava şartları doğrultusunda değişkenlik arz eder.. Yatırımcılar, bina sahipleri veya binayı kullananlar farklı işletme şartları talebinde bulunabilirler. Bu nedenlerle klima sistemleri bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla genellikle çeşitli tipte ve özellikte projelendirilir, monte edilir ve işletilirler. İklimlendirme sistemlerini sınıflandırmanın amacı bir sistemi diğerinden ayırabilmeyi sağlamak ve ihtiyaçlara bağlı olarak en doğru klima sistemini seçmeyi kolaylaştıracak bir yöntem oluşturmaktır. Eğer tasarımcı bir klima sistemini doğru bir şekilde belirleyemezse ve diğerlerinden ayıramazsa, müşterisi için uygun sistemi seçmesi zor olacaktır.

İklimlendirme sistemlerinin sınıflandırılmasında aşağıdaki kriterler göz önünde tutulmalıdır:
– İklimlendirme sistemlerinin sınıflandırılması, eğer mümkünse, ısıtma ve soğutma sistemlerinin ayrıntılarının yanı sıra, hava dağıtım sisteminin öncelikli konularını da içermelidir. Çünkü hava dağıtım sistemi iç hava sıcaklığının ve kalitesinin kontrolünde doğrudan etkilidir.
– Sistem ve kullanılan ana elemanlar birbirlerine uyumlu olmalıdır. Örneğin paket tipi bir sistemde ana eleman paket tipi cihazdır.
– Sistem sınıflandırmaları pratik uygulamalara dayanmalıdır. Örneğin, bir klima sisteminin belirlenmesi için iç hava kalitesi artık birincil kriterler arasında yer almaya başladığına göre, taze hava bağlantısı yapılamayan bir sulu sistemin varlığından bahsetmenin ne kadar doğru olduğu düşünülmelidir.

- Sistem sınıflandırılması basit olmalı, her klima sistemi acık bir şekilde diğerinden farklı olmalıdır.
İklimlendirme Sistemlerinin ana elemanları;

1 - Klima santralleri

2 - VRF sistemler

3 - Isıtıcılar&soğutucular; fancoiller, bataryalar, chiller grupları, elektrikli ısıtıcılar, doğalgazlı hava ısıtıcılar, evaporatif soğutucular

4 - Nem alma ve nemlendirme cihazları

ENDÜSTRİYEL BORU ve TANK İZOLASYONU

Endüstriyel Tesislerde, içerisinde sıcak ya da soğuk akışkan taşıyan ya da bulunduran boru, fırın, eşanjör, kazan, vana, armatür, klima kanalı gibi ekipmanlarda yalıtım gerekmektedir. Sıcak ve soğuk hatlara izolasyon uygulanmasının genel amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sıcak hatlarda yüzeylerden kaçan ısıyı,  soğuk hatlarda ise yüzeylerden emilen ısıyı izolasyon ile engelleyerek, enerji tasarrufu sağlamak
  • Ses, yangın, terleme, yoğuşma, buharlaşma, ve donma gibi tesisin üretim verimliliğini ve ekipmanların sağlıklı çalışmasını engelleyebilecek tehlikelerin ortadan kaldırılmasını sağlamak

Sera Mühendislik olarak endüstriyel yalıtım projelerinde mühendislik ve uygulama hizmeti sunmaktayız. Boru ve ekipmanların yalıtım uygulamalarında malzeme seçimi ve uygulama; yalıtım işçiliği metodu çok önemlidir. Doğru izolasyon uygulamaları işletmelerin çalışanlarının güvenliği ve üretim-enerji verimliliğini sağlamaktadır.

HAVALANDIRMA TESİSATI ROJE - KEŞİF - UYGULAMA

HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

İçinde bulunulan ortamdaki atık gazların ve hava le taşınan katı partiküllerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlamak ve (isteğe bağlı olarak şartlandırma yöntemi ile ısıtılmış veya soğutulmuş) temiz hava sağlanarak ortamın yaşam konforunun arttırılmasını sağlamakta kullanılan mekanik havalandırma uygulamalarında Sera mühendislik olarak siz değerli müşterilerimize ücretsiz keşif, projelendirme ve taahhüt uygulamalarımız ile hizmet vermekteyiz. Bu kapsamda verdiğimiz hizmetlerden bazıları şunlardır;

1- Egzoz emiş sistemleri
a- Duman&kirli hava emiş sistemleri
b- Toz emiş sistemleri
c- Sıcak hava emiş sistemleri
d- Nemli hava emiş sistemleri
2- Taze hava sağlama sistemleri
a- Şartlandırılmış taze hava sağlama sistemleri
b- Hijyenik&filtrelenmiş taze hava sağlama sistemleri (yüksek hijyen kriterleri      gerektiren ameliyathane havalandırmaları, ilaç fabrikaları ile class 10.000 ve        class 100.000 sınıfında üretim yapılan ortamlardaki taze hava sağlama                uygulamaları bu kapsamdadır)
c- Isıtma ve/veya soğutma amaçlı taze hava sağlama sistemleri
3- Sığınak havalandırması sistemleri (Sığınak yönetmeliğine uygun projelendirilen emiş ve taze hava sistemleri ve radyoaktif filtre sistemleri bu kapsamdadır)
4- Otopark havalandırması sistemleri (kanallı sistem uygulamaları ile jetfanlar ile projelendirilmiş emiş sistemleri bu kapsamdadır)
5- Basınçlandırma sistemleri (yangın merdivenlerinin, koridorların, asansör kulelerinin basınçlandırma sistemleri bu kapsamdadır)
6- İzolasyon sistemleri (ısı ve ses izolasyon sistemleri bu kapsamdadır)
7- Isı geri kazanım sistemleri (enerji geri kazanımını hedefleyen sistemlerdir)
8- Konfor havalandırması (yaşam konforunun arttırılması amacıyla ısıl stres, gürültü stresi ve radyasyon stresini azaltma odaklı projelendirilen havalandırma sistemleri bu kapsamdadır)