PİYATA NEDİR ?Çeşitli Ülkelerde Ejder Meyvesi, Pitaya, Çilek Armudu, Dragon Fruit vb. adlarla anılan kaktüs meyvesidir.

Ana vatanı Meksika, Orta ve Güney Amerika olan piyata kaktüsleri; Vietnam, Malezya, Tayland, Bangladeş, İsrail, Filipinler, Kuzey Avusturalya, Endonezya, Güney Çin, Tayvan, Hindistan ve yeni yeni Türkiye’nin güney kesimlerinde (Mersin-Anamur gibi) yetiştirilmektedir.

Ticari Cinsler Hylocereus ve Selenicereus cinsleridir. Bunların da yaygın olan üç türü Hylocereus Undatus (Kırmızı), Hylocereus Polyhizus (Beyaz), ve Selenicereus Megalantus (Sarı)’dır.

Piyata meyvelerinin dış kabuğu kırmızı ve sarı; meyve içi rengi ise kırmızı, beyaz ve melez cins olan pembedir.

Piyatalar gece çiçek açan bir kaktüs türüdür. Hava kararınca açan ve sadece bir gece açık kalan hoş kokulu çiçekleri yarasa ve güveler tarafından tozlaştırılır. Seramızda olduğu gibi bazı türleri ise kendiliğinden tozlaşır.

Sizce de Bunlar Piyata Yetiştirmeye Başlamak İçin Yeterli Sebepler Değil Mi ?

PİYATA SAĞLIKLIDIR

Tadının tanıdık ve hoş olmasının yanısıra  Ejder Meyvesi (Pitaya) yüksek düzeyde LİF, MİNERAL ,VİTAMİN (C ve B vitaminleri) ve kanserle savaşan ANTİOKSİDAN içerir.

PİYATA ESTETİKTİR

Pek çok insanın görüntüsünün güzelliği nedeniyle evlerinde ya da bahçelerinde kaktüs yetiştirdiğini biliyorsunuz. Bir kaktüs türü olan Pitaya’nın aynı zamanda harika çiçekleri ve şık meyveleri ile pek rastlanmayan bir tür olarak dekoratif amaçla da saksı ve bahçelerde yetiştirilmesi mümkündür.

PİYATA FARKLIDIR

Bahçenizdeki pek çok farklı tür arasında Pitaya değişik şekilde gelişen dalları, çiçeği ve meyveleri ile kendi farkını rahatlıkla ortaya koyacaktır ve kendinden çokça bahsettirebilecektir.

PİYATANIN YETİŞTİRMESİ KOLAYDIR

Bitkinin yetiştirilip çoğaltılması son derece kolaydır ve süreç içinde çok fazla bakım ve sulama gerektirmez.

PİYATA LEZZETLİDİR

PİTAYA TİCARİ OLARAK GÜÇLÜDÜR

Ürünün gösterişli ve büyük olması; çokça bulunmaması, tane ile satılması, raf ömrünün uzun olması, zararlılarının bulunmaması nedeniyle hastalıklarının az olması ve kolayca iyileşebilmesi, susuzluğa dayanması, sıcağı sevmesi gibi nedenlerle verimliliğinin yüksek olması (1 dönümden 20-30 ton ürün alınabilmesi) gibi sebeplerle ticari olarak son derece güçlüdür, üretici dostudur.

Üretim Seralarımızdan Görüntüler

PİYATANIN SAĞLIĞINIZA ETKİ EDECEK 10 FAYDASI

1) Kolestrol Seviyesi Çok Düşüktür Bu nedenle de vücudun meyveyi çok çabuk birşekilde  parçalamasına ve sizi mutlu ve sağlıklı tutmasına neden olur. Tatlı
ihtiyacınızı karşılamaya ve  kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

2) Kalbinize Faydalıdır Kalp hastalıkları maalesef günümüzde pek çoğumuzun enönemli derdi. Pitaya meyvesinde kötü kolestrol seviyesini düşürmeye ve iyi kolestrolü artırmaya yönelik müthiş bir süper güç bulunmaktadır. Pitaya son derece yüksek bir doymuş yağ deposudur ve kalbinizin iyi durumda kalmasına yardımcı olur.

3) Gerçek Bir Lif Deposudur Sindirim sisteminizi temizlemek isterseniz pitaya meyvesi yiyin. İçerdiği yüksek lif seviyesi nedeniyle hazmı kolaylaştırır ve düzenler. Yüksek protein içeren meyveyi ve çekirdeklerini yemek vücudunuzun güçlenmesine ve yeterli seviyede kalmasına imkan sağlar.

4) Aktif Antioksidanlar İçerir Vücudunuzun kanser üreten  varlıklardan uzaklaşması/korunması için antioksidan içeren yiyeceklere ihtiyacı vardır. Pitaya gerçek bir antioksidan deposudur.

5) Diabetle Mücadelede Çok Önemli Bir Besindir Pitaya içerdiği yüksek lif seviyesi sayesinde kan şeker miktarını kontrol altına alarak diabet seviyesini düzenler ve şeker atağının önüne geçer. Tabii ki her zaman olduğu gibi diyetinizle ilgili değişiklikler öncesi doktorunuza başvurmanız önemle tavsiye olunur.

6) Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir Antioksidan zengini Pitaya meyvesi yemek cildinizin sıkı ve genç kalmasına sebep olur. Hatta balla karıştıracağınız pitaya meyvesi ile doğal bir yüz maskesi yapabilirsiniz.

7) Boyalı Saçın Sağlığını Artırır Pitaya meyvesi suyu boyalı saçın beslenmesi için çok iyi bir kaynaktır. Saçınıza ve saç derinize Pitaya suyu ile uygulayacağınız masaj (friksiyon) saç hücrelerinizin beslenmesine ve açık kalmasına imkan sağlayarak saç kimyasalları ile ya da boyalarla canlılığı gitmiş, matlaşmış olan saçınızın yeniden canlanmasına imkan sağlayacaktır.

8) Kireçlenmeyi Engeller Kireçlenme doğrudan eklemleri etkileyerek yanma ve hareketsizliğe sebep olur. Pitayayı günlük beslenmenizin bir parçası yaparak bu tür hastalıklardan korunabilirsiniz. Pitaya, kireçlenme karşısındaki başarısından dolayı pek çok yerde “yangı giderici ( inflamatory ) meyve” olarak tanınır.

9) Sivilceden Korunma Sağlar Sadece ergenlik döneminde değil her zaman için pitaya meyvesine ezerek oluşturacağınız macunu günde iki kez sivilceli alanlara uygulayıp bir süre kaldıktan sonra suyla temizlerseniz bu C vitamini deposu.

10) Yanmış Cildin Ferahlatılmasına ve Tedavisine Yardımcı Olur Pitaya meyvesini salatalık suyu ve balla karıştırarak oluşturacağınız macun (krem) aloe gibi yanmış cildin ferahlatılması ve tedavisinde çok önemli rol oynayacaktır.İçeriğinde yer alan B3 vitamini sayesinde pitaya meyvesi yanmış cildin nemlendirilmesine ve sorunlu alandaki ısının atılmasında yardımcı olur. meyvenin yaratacağı faydaya hayret edeceksiniz.

Elimizde Bulunan Türlere İlişkin Bilgiler

tablo

Değişik Boylarda Kesme Fidelerimiz SatıştaYurt içi ve yurt dışından temin ettiğimiz fidelerle oluşturduğumuz, çiftliğimizde yetiştirdiğimiz fidelerimiz satışa hazır. Beyaz ve Kırmızı fidelerimiz hemen; Pembe ve Sarı fidelerimiz yakında satışa sunulacaktır.

Siz de Online Formumuzu Doldurarak Sera Proje Talebinizi Bize İletin